jak znaleźć pracę w marketingu

Jak znaleźć pracę w marketingu?

Marketing daje ogromne możliwości nie tylko dla zamawiającego usługę, ale również dla samego reklamodawcy. Jest to zatem bardzo przyszłościowy kierunek. Planujecie rozwój swojej kariery i myślicie nad tym jak znaleźć pracę w marketingu? Poniżej dowiecie się co powinien posiadać kandydat na marketingowca, być może pozwoli to wam podjąć konkretne decyzje.

Jak znaleźć pracę w marketingu? Jestem kreatywny – czy to wystarczy?

Branża marketingu już od wielu lat stanowi jedną z najbardziej interesujących dziedzin. Cechuje ją stale zmieniająca się forma. Marketingowcy poniekąd kreują naszą rzeczywistość, nadają kierunek myślenia, pozwalają poznawać nowości i wpływają na nasze decyzje zakupowe. Jeśli więc obecnie stoicie na swoim zawodowym rozdrożu i zastanawiacie się jak  znaleźć pracę w marketingu, to zapraszamy do lektury.

jak znaleźć pracę w marketingu

Jakie są cechy dobrego marketera?

Może na początek zastanowimy się, jakie cechy są pożądane u potencjalnego kandydata? 

 • kreatywnosć – to cecha, która w tej branży jest najwyżej ceniona. Jeśli posiadacie niezbędne wykształcenie, ale nie jesteście kreatywni, niestety nie będzie łatwo się utrzymać
 • umiejętności analityczne – marketing często wymaga prowadzenia badań, analiz i różnego rodzaju symulacji. Dobre zrozumienie i przedstawienie wyników będzie tu miało znaczenie
 • odporność na stres – czas się kończy, szef się denerwuje, klient ponagla, robicie co możecie, ale im większy stres tym bardziej czujecie się zablokowani? W pracy marketingowca powinien to być tylko zły sen. Idealny kandydat musi stawić czoła wyzwaniom i dać sobie radę niemal w każdej sytuacji 
 • samodzielność – marketing to często praca indywidualna. Wasza wyobraźnia, zaradność i wiedza pozwolą na stworzenie wyjątkowego projektu. Jednym z wymogów odnośnie tego jak znaleźć pracę w marketingu jest umiejętność śledzenia trendów, samodzielne poszukiwanie inspiracji i rozwiązań 

Niekiedy, aby znaleźć pracę w marketingu nie wystarczą ukończone studia, kursy czy różnego rodzaju szkolenia. Praca w tej branży wymaga przede wszystkim kreatywności i ciekawości. Niejednokrotnie należy samemu śledzić aktualne trendy, potrafić być jeśli nie o krok przed nimi, to dorównywać im tempa. Tutaj liczą się predyspozycje, natomiast wiedza i doświadczenie są na drugim miejscu. 

Dołącz do naszego zespołu marketingu w Cosmoseo
  Wypełniając powyższy formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę COSMOSEO. Zgody udzielasz dobrowolnie w celu udzielenia odpowiedzi na Twoje zapytanie. W każdym momencie możesz wycofać udzieloną zgodę.

  Gdzie szukać pracy w marketingu?

  Załóżmy, że nadszedł ten dzień, kiedy uznaliście, że marketing bardzo was interesuje i jesteście gotowi by pracować w tej branży. No dobrze, od czego zacząć? Jak znaleźć pracę w marketingu? Gdzie szukać ogłoszeń, kogo pytać? 

  Prawdą jest, że branża marketingu wymaga od kandydata posiadania wielu umiejętności, te najczęściej wymieniane zostały już przez nas zapisane powyżej. Co jednak, jeśli czujemy, że wszystkie te cechy posiadamy, a tylko krok dzieli nas od spełnienia marzeń o pracy, którą pokochamy? Tak naprawdę odpowiedzi na pytanie jak znaleźć pracę w marketingu, zależą od tego, jak dużo posiadacie czasu, ale spokojnie, nie chodzi tu o lekturę tego artykułu. Musicie zastanowić się, którą drogą chcielibyście podążyć, możliwości są dwie:

  • staż – najczęściej bezpłatny lub za symboliczną kwotę 
  • praca w oparciu o umowę lub etat

  Obie formy są jak najbardziej w zasięgu waszych możliwości. Różnice pomiędzy nimi są, jak zapewne sami zauważyliście, głównie finansowe. Natomiast jeśli chcecie znaleźć pracę w marketingu, to mówiąc szczerze „od czegoś trzeba zacząć” i najczęściej są to właśnie staże. Czy warto z nich skorzystać? Jedną niezmienną prawdą podczas stażu jest możliwość uczenia się. Jest to czas, w którym możecie obserwować doświadczonych marketingowców, inspirować się, nauczyć się rytmu pracy firmy oraz sposobu rozmowy z klientami. Podczas pracy na tzw. umowę/ etat, pewne czynności, wiedza i zachowania są już od was wymagane, zatem nie macie już czasu np. na popełnianie błędów. 

  Jak znaleźć pracę w marketingu? Nietuzinkowe osobowości mile widziane…

  Zatem jeśli planujecie znaleźć pracę w marketingu, to pamiętajcie, że często w pierwszej kolejności liczą się wasze cechy charakteru, później wiedza, a na końcu wykształcenie. Marketing kieruje się swoimi prawami, to on ma na celu wywieranie wpływu na innych, zatem opiera się na nieco innych zasadach niż pozostałe branże.